کالیگرافی چیست ؟ (مزایا و کاربردهای یادگیری هنر نقاشی‌خط)

جستجو مطالب
آخرین مطالب
آنچه در این مقاله می‌خوانید
کالیگرافی چیست
کالیگرافی چیست ؟ (مزایا و کاربردهای یادگیری هنر نقاشی‌خط)
آنچه در این مقاله می‌خوانید

آیا می‌دانید کالیگرافی چیست و چه مزایا و کاربردهایی دارد؟ در واقع کالیگرافی یک نوع هنر خوشنویسی یا نقاشی‌خط است که حروف فارسی به روش خاصی نوشته می‌شوند. در این هنر خارق‌العاده خطوط فارسی با یکدیگر به طرز هنرمندانه‌ای برخورد می‌کنند. در حقیقت کالیگرافی ترکیبی از خطوط خوشنویسی است که یک نوع کمپوزیشن خطی را به وجود می‌آورد.

برای انجام این هنر خوشنویسی از یک ابزار مخصوص به نام قلم کالیگرافی استفاده می‌شود. این قلم جوهر را درون منافذ خود نگه می‌دارد، بنابراین کالیگرافیست به دلخواه دست و ذهن خلاقش جوهر را به هر شکلی که مایل باشد روی سطح کاغذ پخش می‌کند و یک طرح بی‌نظیر به وجود می‌آورد.

هنر کالیگرافی چیست ؟

کالیگرافی به انگلیسی Calligraphy نوعی هنر نقاشی خط است که با نوشتن حروف فارسی و سایه زدن آن‌ها خلق می‌شود. در حقیقت کالیگرافی به زبان ساده همان هنر خوشنویسی در ایران است که در اصطلاح غربی به نام خط نقاشی و زیبانویسی شناخته می‌شود. این هنر دانش درست نوشتن حروف الفبا را برایتان به ارمغان می‌آورد.‌ یادتان باشد تایپوگرافی هنری جدای از کالیگرافی است.

حروف کالیگرافی چیست ؟

در آموزش رایگان کالیگرافی با قلم پارویی اعتدال و یا هر نوع روش دیگر آموزش هنر کالیگرافی فارسی بیشتر از فونت‌های قدیمی که اصالت زیادی در خوشنویسی ایرانیان دارد مثل نستعلیق و یا حتی ثلث استفاده می‌شود؛ چون در هنر کالیگرافی این مدل فونت‌ها با سایه زدن جلوه بسیار شگفت انگیزتری پیدا می‌کنند. البته می‌توان از هر حروفی با هر فونتی دیگری هم استفاده کرد.

 

انواع کالیگرافی

شاید بپرسید انواع کالیگرافی چیست ؟ به طور کلی هنر کالیگرافی به ۲ گروه مدرن و کلاسیک دسته‌بندی می‌شود‌:

1- کالیگرافی کلاسیک

ویژگی هنر کالیگرافی کلاسیک این است که شامل تزئینات مشخص، حفظ سنت و همچنین عدم شکستن قوانین به همراه بازتاب گذشته است. در واقع کالیگرافی کلاسیک ترکیبی از هنر خوشنویسی و تایپوگرافی به شمار می‌آید.

2- کالیگرافی مدرن 

ایا می دانید کالیگرافی مدرن چیست ؟ در حقیقت در این نوع هنر خوشنویسی از رنگ‌های جدید در خلق آثار استفاده می‌شود‌. اصولاً ترکیب خطوط مدرن با اشکال متنوع و کاهش تزئینات در آثار کالیگرافی مدرن زیاد به کار می‌رود. البته ممکن است در این نوع کالیگرافی حروف به طور واضح و خوانا دیده نشوند؛ ولی این زیبایی کل اثر کالیگرافی مدرن را بهبود می‌بخشد. پس کالیگرافی مدرن یک شاخه از هنر خطاطی است که الهام گرفته از تکنیک‌ها و استایل‌های سنتی خطاطی، اما با افزودن عناصر ویژه و نوآوری‌های جدید، به روز شده است. این شکل از هنر خطاطی در دهه‌های اخیر به عنوان یک جنبه معاصر و خلاقانه‌تر از خطاطی سنتی شناخته شده است.

کالیگرافی برجسته چیست؟‌

در هنر کالیگرافی، خطوط فارسی به شیوه‌های متفاوتی ترسیم می‌شوند. بنابراین نحوه قرارگیری حروف در کنار کلمات گاهی دستخوش تغییرات زیادی به شکل برجسته می‌شوند‌. خوشنویس با کاربرد ماهرانه و برجسته سازی حروف، خلاقانه کلمات را با انواع رنگ‌ها در تلفیقی از هنر خوشنویسی و نقاشی به نمایش می‌گذارد.

مزایای کالیگرافی چیست ؟

این کار یک هنر دست ساز است که بدون استفاده از تکسچر و یا مالد ایجاد می‌شود‌. مهم‌ترین مزیت کالیگرافی این است که یک هنر خاص است که با هر تکنیکی که زاده ذهن هنرمند باشد قابل خلق است. امروزه‌ کالیگرافی برای تزئین روی کیک‌های هنری استفاده می‌شوند‌. ورود کالیگرافی در صنعت کیک و شیرینی جذابیت زیادی در این کار به وجود آورده است.

برای آشنایی با انواع خط خوشنویسی و کاربردهای هرکدام توصیه می‌کنیم مقاله ی انواع خط خوشنویسی را حتما مطالعه کنید. این مقاله نکات خوبی در رابطه با محبوب ترین خطوط خوشنویسی به شما اضافه می‌کند.

مزایای کالیگرافی چیست ؟

تابلو کالیگرافی چیست ؟

تکنیک‌ها و روش‌های زیادی برای Calligraphy ابداع شده است. به طوری که هنرمندان با نیروی خلاقیت خود در کالیگرافی فارسی یا همان کالیگرافی خوشنویسی توانسته‌اند شیوه‌های منحصربه‌فردی را در تابلوهای کالیگرافی خلق کنند. پس هر نوشته از کالیگرافی به شکل تابلویی خارق‌العاده هر بیننده‌ای را شگفت‌زده می‌کند.

کاربرد آموزش کالیگرافی تمام حروف فارسی

بدون شک شما با یادگیری این استعداد می‌توانید درآمد کسب کنید؛ چون برخی از مشاغل برای فعالیت خود به مهارت‌ کالیگرافی نیاز دارند. پس بعد از آموزش کالیگرافی شما به‌ عنوان یک کالیگرافیست می‌توانید در زمینه‌های مختلفی درآمدزایی کنید مثل:

  • تولید کارت پستال
  • ساخت هدایای خاص
  • متمایزسازی کسب و کار
  • و غیره

ماژیک کالیگرافی چیست ؟

این قلم یک ابزار سنتی برای هنر کالیگرافی است که دیگر نیازی به مرکب و دوات ندارد. در واقع ماژیک کالیگرافی یکی از حرفه‌ای‌ترین ابزارها در حوزه نقاشی‌خط و خلق آثار کالیگرافی است. در این میان ماژیک‌های اعتدال رنگی با نوک تخت به اندازه یک سانتیمتر با جوهر ضدآب پایه الکلی یک ماژیک عالی برای خوشنویسی، نقاشی‌خط و کالیگرافی بر روی کاغذ، بوم نقاشی سفید، انواع شیشه، برخی پلاستیک، چوب و… است.

ماژیک کالیگرافی یک نوع از ابزارهای خطاطی است که با استفاده از آن می‌توانید خطوط زیبا و فرهنگی را بکشید. این ماژیک‌ها دارای نوک‌هایی با قطر مختلف و معمولاً باریک هستند که اجازه می‌دهند خطوط نازک و پهن را بکشید. این ابزارها برای خطوط فارسی، عربی و لاتین و همچنین برای نقاشی‌های خطاطی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

ماژیک‌های کالیگرافی معمولاً از جوهرهای خاصی ساخته شده‌اند که با استفاده از آنها می‌توانید خطوط روان و یکنواختی بکشید. این جوهرها معمولاً قابل جاروب‌کشی نیز هستند، به این معنی که می‌توانید خطایی که انجام داده‌اید را با استفاده از یک پاک‌کننده خاص برطرف کنید.

 قلم کالیگرافی چیست ؟

یکی از کارآمدترین ابزارهای هنر کالیگرافی قلم پارویی کالیگرافی است که در فروشگاه اعتدال در سایزهای متنوع وجود دارد. این مدل قلم کالیگرافی نوک پهن و ضخیمی دارد که جوهر را به خود نگه دارد. قلم پارویی کالیگرافی معمولاً از جنس فلز، پلاستیک یا چوب ساخته می‌شود. برخی از این قلم‌ها دارای دسته‌هایی هستند که راحتی نوشتن را افزایش می‌دهند و برخی دیگر دارای طراحی‌های زیبا و جذابی هستند که ظاهر هنری و متفاوتی به آثار شما می‌دهند.

 قلم کالیگرافی چیست

خرید لوازم کالیگرافی از فروشگاه اعتدال

اگر چه از دوران میرزا غلامرضا امیرخانی کالیگرافی و خوشنویسی حروف فارسی آموزش داده می‌شد؛ ولی برخی هنرمندان شاید بپرسند اصول کالیگرافی چیست؟ در واقع رعایت اصول کالیگرافی یعنی انتخاب درست قلم کالیگرافی و رنگ مورد نظر است که در کیفیت این هنر خوشنویسی اهمیت بالایی دارد.

درست است که در پردازش ایده‌های بدیع هیچ محدودیتی وجود ندارد؛ اما برای بالا بردن کیفیت کالیگرافی و برجسته‌ سازی حروف بهتر است از ماژیک کالیگرافی اعتدال، قلم کالیگرافی اعتدال و مرکب اعتدال استفاده کنید. فروشگاه اعتدال هم اکنون با تولید جوهر خودنویس، جوهر ماژیک معمولی و وایت برد، مرکب‌های هنری رنگی ضد آب و مرکب خوشنویسی، نقش بسزایی در بازار نوشت افزار کشور عزیزمان ایران ایفا می‌کند.

https://etedalink.com/

اشتراک گذاری:
مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

sbobet slot777 joker123 slot deposit 10 ribu