اهمیت خوشنویسی برای کودکان (۷ فواید خوشنویسی برای کودکان)

جستجو مطالب
آخرین مطالب
آنچه در این مقاله می‌خوانید
اهمیت خوشنویسی برای کودکان
اهمیت خوشنویسی برای کودکان (۷ فواید خوشنویسی برای کودکان)
آنچه در این مقاله می‌خوانید

اهمیت خوشنویسی برای کودکان تنها خوانا بودن و یا نوشتن جملات زیبا نیست، بلکه داشتن خط خوش برای کودکان فوایدی را به همراه دارد که شاید تمام طول تحصیل کودک را تحت شعاع قرار دهد.

درست است که آموزش خوشنویسی برای کودکان تا حدودی زمان‌بر و سخت است؛ ولی اگر فرزندان ابتدایی خود را با آموزش‌های اصولی هنر خوشنویسی پیش ببرید مطمئن باشید در کوتاه مدت خط خوش و زیبایی خواهند داشت. البته باید مدام کودکان خود را به زیبانویسی و انجام تکالیف خود با خط خوش و خوانا تشویق کنید. برای آشنایی با اهمیت خوشنویسی برای کودکان با ادامه مطلب همراه ما باشید.

اهمیت خوشنویسی برای کودکان

هیچ‌گاه فراموش نکنید خط خوب یک معیار تأثیرگذار برای ارزیابی دانش آموزان در مدرسه و کلاس های آموزشی به حساب می‌آید. شاید بارها این موضوع را در کاربرگ خوشنویسی ابتدایی فرزندان خود دیده باشید‌. یقیناً کودکانی که خط خوب و خوانایی ندارند ممکن است به علت خوانا نبودن و واضح نبودن ترسیم حروف درست ارزیابی نشوند‌.

در نتیجه نمره کمی به آن‌ها داده شود‌. پس این دسته از دانش آموزان در مدرسه نسبت به همکلاسی‌های خود همیشه سرخورده و عقب‌تر خواهند بود. مهم‌تر اینکه دانش آموزانی که خط ضعیفی دارند معمولاً از نوشتن مشق اجتناب می‌کنند. از این رو خوش خطی و داشتن یک قلم خوب مثل قلم اعتدال تأثیر زیادی روی ذوق درس خواندن و یادگیری دانش آموزان دارد.

۷ فواید خوشنویسی برای کودکان

اگر این سؤال در ذهنتان است که اهمیت خوشنویسی برای کودکان چیست؟ باید گفت داشتن خطی زیبا، واضح و خوانا همراه با تمیز نوشتن به غیر از اینکه جزو ضرورت‌های زندگی‌های امروزی به شمار می‌آید بلکه کار هنرمندانه‌ای هم محسوب می‌شود‌. چون خوشنویسی خلاق کودکان می‌تواند فواید زیادی را برای دانش آموزان شما داشته باشد. از جمله این مزایا عبارتند از:

 • الگوی مغزی دانش آموز بهبود یافته تر از سایر همسالان خود می‌شود‌.
 • خوش خطی باعث بالا بردن اعتماد به نفس کودکان در تمام دوران زندگی می‌شود.‌
 • خوشنویسی و داشتن خط خوب باعث افزایش دقت و تمرکز دانش آموزان می‌شود.
 • تلاش برای خواندن و نوشتن با خط خوش سبب می‌شود مغز کودک در مقایسه با کودکان دیگر فعال‌تر باشد.
 • ماهیچه‌ها و عضله‌های دست دانش آموز تقویت می‌شود و در طول تحصیل شکایتی از دست درد نخواهد داشت.
 • داشتن خط خوش بعد از مدتی سبب ایجاد یک بستر مناسب برای نمایش خلاقیت و ایجاد هنر خوشنویسی در کودک می‌شود.
 • مطمئناً کودکی که خوش خط است مورد تحسین معلم، مربیان و حتی اداره آموزش و پرورش قرار می‌گیرد. این موضوع باعث شکوفایی هنرهای دیگر دانش آموز خواهد شد.

حال که با فواید و اهمیت خوشنویسی برای کودکان آشنا شدید، خوب است بدانید برای تهیه صفر تا صد ابزار و لوازم خوشنویسی به شما پیشنهاد می‌‌کنیم به فروشگاه جوهر و مرکب اعتدال مراجعه کنید. در فروشگاه اعتدال شما می‌توانید تمامی وسایل خوشنویسی را بصورت آنلاین با کیفیت عالی و قیمت مناسب تهیه نمایید.

۷ فواید خوشنویسی برای کودکان

اهمیت خوشنویسی برای کودکان دوره ابتدایی

از آنجایی که نوشتن در دوره ابتدایی نوعی سرگرمی برای کودکان تلقی می‌شود. بنابراین فرزندان دلبندتان در سنین کم خوشنویسی را به صورت تفریحی خیلی سریع‌تر از هر زمان دیگری یاد می‌گیرند.

پس از همان دوران کودکی آن‌ها را با مهارت‌های نوشتن روی یک دفتر ایده آل مثل دفتر خوشنویسی اعتدال آشنا کنید. اهمیت خوشنویسی برای کودکان در دوره ابتدایی آن‌چنان مورد توجه اساتید هنر خوشنویسی قرار دارد که معلمان خوشنویسی تأکید دارند دانش آموزان ابتدایی باید در هر کجایی مثل نوشتن روی شن و ماسه به دنبال تمرین خوش خط بودن باشند.

مهارت آموزش خوشنویسی برای ابتدایی

با توجه به اهمیت خوشنویسی برای کودکان در زندگی شخصی و حضور اجتماعی بنابراین لازم است قبل از آموزش خوشنویسی خلاق کودکان، آن‌ها یکسری تمرین‌ها را برای تقویت و رشد عضلات دست خود انجام دهند مانند:

 • کامل کردن نقطه چین
 • ترسیم خطوط صاف و منحنی
 • نوشتن روی نمک درون یک سینی بزرگ
 • باز و بستن سریع بلند کفش‌ها و دکمه‌های لباس
 • مچاله کردن روزنامه باطله برای دست ورزی بیشتر
 • کشیدن شکل‌های مختلف با اشکال هندسی مثل سه گوش، دایره، مربع و…

مهارت آموزش خوشنویسی برای ابتدایی

خرید لوازم خوشنویسی از فروشگاه اعتدال

درست است که اهمیت خوشنویسی برای کودکان پیامدهای زیادی را به دنبال دارد؛ ولی مهم‌ترین اصول در آموزش خوشنویسی با قلم برای کودکان و یادگیری هنر خوشنویسی کودکان وابستگی زیادی به کیفیت و نوع نوشت افزار و همچنین نوع دفتر خوشنویسی دارد‌.

پس قبل از تمرین متن خوشنویسی برای کودکان سعی کنید یک دفتر مشق استاندارد و باکیفیت به همراه مداد و پاکن ایده الی را برای تمرین خوشنویسی ابتدایی آماده کنید. چنانچه تمایل دارید فرزندان شما در آموزش خوشنویسی کلاس اول ابتدایی زیباترین و خواناتر خط را بین همکلاسی‌های خود داشته باشد بهتر است مداد و دفتر کودکان خود را از فروشگاه اعتدال تهیه کنید.

زیرا فروشگاه اعتدال یک برند تخصصی اقلام و لوازم خطاطی، طراحی و خوشنویسی از جمله انواع جوهر، مرکب، ماژیک و دفاتر خوشنویسی در ایران است. اعتدال اینک مفتخر است که سابقه چندین دهه خدمت‌رسانی خود را در اختیار فرزندان دلبند شما برای داشتن خطی خوش قرار دهد.

اشتراک گذاری:
مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

sbobet slot777 joker123 slot deposit 10 ribu