تأثیر خوشنویسی در تبلیغات و جذب مخاطبان

جستجو مطالب
آخرین مطالب
آنچه در این مقاله می‌خوانید
تأثیر خوشنویسی در تبلیغات و جذب مخاطبان
آنچه در این مقاله می‌خوانید

خوشنویسی یک هنر قدیمی و پرکاربرد است که از دیرباز در تبلیغات کاربردهای فراوانی داشته است. این هنر یکی از عوامل بسیار مهم در زیبایی و جذابیت هر شکلی از تبلیغات به شمار می‌رود و نقش مهمی را در جذب مخاطبان ایفا می‌کند. در ادامه این مقاله به طور دقیق به بررسی تأثیر خوشنویسی در تبلیغات می‌پردازیم و نکات مرتبط با آن را در زیره ذره بین می‌بریم؛ با ما همراه باشید.

تأثیر خوشنویسی بر روحیه مخاطب

امروزه خیلی از محصولات پرفروش لزوماً نیاز مادی جامعه را تأمین نمی‌کنند، بلکه خیلی از آنها برای برطرف ساختن برخی نیازهای روحی خریداری می‌شوند. به همین ترتیب نیز می‌توان گفت انسان ذاتاً طالب زیبایی است و برای مثال زمانی که با شکلی از خوشنویسی رو به رو می‌شود ناخواسته نوعی جاذبه را نسبت به آن پیدا می‌کند.

بنابراین فراموش نکنیم که خوشنویسی در تبلیغات می‌تواند جدا از محصول مورد نظر، اثر مستقلی بر روحیه مخاطب بجا بگذارد. همچنین خوشنویسی در تبلیغات نوعی حس اعتماد را به مخاطب القا می‌کند، چرا که یک خط خوش نشان می‌دهد شما برای آنچه مخاطب می‌بیند ارزش قائل هستید.

خوشنویسی در تبلیغات

ایجاد یک هویت خاص

در سطح شهر بگردید، تبلیغات محیطی و تلویزیونی گوناگون را زیر و رو کنید، به اینها اتکا نکنید و حتی پا را فراتر بگذارید در کاتالوگ‌های تولید محصولات مختلف و پوسترهای موزه و نمایشگاه‌ها و .. جستجو کنید. تنها مواردی انگشت شمار هستند که از خوشنویسی و زیبانویسی استفاده می‌کنند.

اگر استفاده از خوشنویسی در تبلیغات را یک فاکتور رقابتی در نظر بگیریم، رقابت روی این فاکتور چندان زیاد نیست. بنابراین اگر از خوشنویسی در ایده‌های تبلیغاتی خود استفاده کنید شک نکنید که بیشتر از حالت عادی به چشم می‌آیید و حتی می‌توانید خوشنویسی در تبلیغات را به بخشی از هویت برند خود تبدیل کنید.

راهی مؤثر برای انتقال مفهوم بصری

به سختی می‌توان تنها از روی یک تصویر، به مفهوم آن پی برد؛ از همین روی می‌بایست از قدرت کلمات جهت انتقال مفهوم به بیننده استفاده نمود. اینجاست که نقش خوشنویسی در تبلیغات پررنگ می‌شود. خوشنویسی در تبلیغات یک ابزار قدرت در این راه به شمار می‌رود، چرا که با خوشنویسی اصولی می‌توان زیبایی را به تبلیغات اضافه کرد و از آن جهت انتقال هرگونه مفهوم بصری استفاده نمود.

بازاریابی مقرون به صرفه

جهت استفاده از خوشنویسی در فضای تبلیغاتی خود نیازی به صرف هزینه‌های گران نیست. با توجه به اینکه خوشنویسی در تبلیغات محیطی مزایایی مثل اعتماد سازی، ایجاد ارتباط درونی با مخاطب و برندسازی را به دنبال دارد، بی شک هزینه شما با سودی چند برابر به شما باز خواهد گشت و خوشبختانه اجرای این فرآیند با صرف هزینه‌های نه چندان بالا عملی است.

خوشنویسی سطری

کاربرد انواع خطوط خوشنویسی در تبلیغات

هنگامی که هنر خوشنویسی به عرضه تبلیغات و کارهای گرافیکی وارد می‌شود، با تنوع بالایی از انواع خطوط ششگانه ایرانی مذهبی رو به رو می‌شویم. در ادامه با کاربرد کلی هر یک از این خطوط آشنا می‌شویم.

خط کوفی

یک خط کهن که برای تزئینی و آذین بندی کلام قرآنی بیشترین استفاده را دارد. این خط با وجود زیبایی چشمگیری که دارد، چندان خوانا و واضح نیست. خط کوفی بیشتر به عنوان خطی برای هنرنمایی‌هایی به سبک و سیاق تاریخی کاربرد دارد.

خط نستعلیق

این خط در فرهنگ و هنر ایرانی بیشترین کاربرد را دارد و یکی از رایج‌ترین انواع خطوط می‌باشد. شما می‌توانید از این خط جهت خوشنویسی در تبلیغات بیشترین استفاده را داشته باشید.

خط نسخ

این خط به خاطر شکستگی‌ها و زیبایی چشمگیر، امروزه همگام با تکنولوژی چاپ در دنیای مدرن مورد استفاده قرار می‌گیرد. شما می‌توانید این خط را در تبلیغات تجاری، سینماها، سر تیتر روزنامه‌ها و مجلات و… مشاهده کنید.

خط شکسته

خط شکسته جنبه‌ای عارفانه دارد و اغلب برای نوشتن پیام‌های عاشقانه یا کارت‌های تبریک مورد استفاده قرار می‌گیرد. خط شکسته به دلیل هماهنگی و نظم بی نظیری که در ترکیب حروف و اتصال آنها با یکدیگر دارد از حسن ترکیب بالایی برخوردار می‌باشد. در مجموع این خط نوع شعر گونه خاصی دارد.

خط ثلث

خط ثلث از دیر باز به دلیل بار عرفانی و مذهبی خاصی که دارد به وفور در کتیبه نویسی مورد استفاده قرار می‌گیرد. حرکت کشیده و تیزی که در انتهای حروف خط ثلث دیده می‌شود، آن را به نوعی از سایر خطوط متمایز کرده است. حرف الف با قامت بلندی که نسبت به سایر حروف دارد، حس عظمت و شکوه را به خط ثلث می‌بخشد.

خط معلی

کاربرد‌های گوناگون خط معلی موجب شد که هنرمندان خوشنویس و گرافیست، بتوانند هنر خود را در قالب آثار متفاوت و جدیدی ارائه دهند. در نتیجه از خط معلی نیز می‌توان در آگهی‌های تبلیغاتی نظیر پوسترها، تراکت‌ها و همچنین سرتیترها استفاده نمود.

تأثیرات مثبت خوشنویسی در تبلیغات

فروشگاه اعتدال ، برند تخصصی اقلام و لوازم خطاطی، طراحی و خوشنویسی ازجمله انواع جوهر، مرکب، ماژیک و دفاتر خوشنویسی در ایران است. اعتدال اینک مفتخر است که سابقه چندین دهه خدمت‌رسانی به هنرمندان گرامی را برعهده دارد.

اشتراک گذاری:
مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

sbobet slot777 joker123 slot deposit 10 ribu