علت بد خطی در کودکان و دانش آموزان چیست؟ ارائه راهکار

جستجو مطالب
آخرین مطالب
آنچه در این مقاله می‌خوانید
بد خطی در کودکان و دانش آموزان
علت بد خطی در کودکان و دانش آموزان چیست؟ ارائه راهکار
آنچه در این مقاله می‌خوانید

یکی از مشکلات رایج کودکان در دوران مدرسه و خصوصاً در سال‌های ابتدایی به نوشتن و یا نارسا نویسی مرتبط می‌شود. بد خطی در کودکان ممکن است از عوامل گوناگونی نشات بگیرد، برای مثال بد خطی در کودکان معمولاً ارتباط مستقیمی با نحوه برخورد والدین و معلمان با دانش‌آموز دارد. در ادامه این مطلب کمی دقیق‌تر به بررسی این مشکل می‌پردازیم و راه‌حل‌های مختلف آن را زیر ذره‌بین می‌بریم.

دلیل بد خط بودن یک کودک چیست؟

علاوه بر مواردی مثل عوامل آموزشی و تأثیر والدین، موارد دیگری همچون ضایعات ارتوپدیک (استخوانی)، مشکلات عصبی یا حالات روانی نامطلوب نیز می‌تواند به بروز این مشکل منجر ‌شود.

بد خطی در کودکان مشکلی است که می‌تواند دانش آموز را به طور غیر مستقیم تحت فشار قرار دهد چرا که دست خط ملموس‌ترین مهارت تحصیلی به شمار می‌رود و در هر زمان و مکانی به عنوان نمادی از شخصیت فرد بر روی کاغذ باقی می‌ماند. به طور خلاصه‌تر این موضوع می‌تواند باعث سرخوردگی کودک در مدرسه شود.

بد خطی در کودکان

دست خط بد نشانه چیست؟

در مجموع از جمله عوامل موثری که باعث بروز بد خطی در کودکان می‌شوند عبارت‌اند از:

  • نحوه برخورد والدین و معلمان با دانش آموز
  • ضایعات ارتوپدیک (استخوانی)
  • مشکلات عصب‌شناختی
  • اعتماد به نفس پایین
  • مشکلات بینایی

چطور به کودکان خوش خطی را آموزش دهیم؟

حال که با هم به بررسی علل بدخطی دانش آموزان پرداختیم می‌توانیم به راهکارهای پیش رو نگاهی داشته باشیم تا بتوانیم با استفاده از آنها به مشکلات بد خطی در کودکان خاتمه دهیم.

 ایجاد اعتماد به نفس در دانش آموز

هر چقدر که کودک اعتماد به نفس بالاتری داشته باشد، بهتر قادر به یادگیری توانایی‌های جدید از جمله خوشنویسی خواهد بود. در این خصوص شما می‌توانید از او بخواهید که یک بیت شعر را از روی یک متن خوشنویسی شده رونویسی کند. سپس نتیجه کار را بر روی یخچال یا بالای میز کار خود بچسبانید و از این طریق قدم بزرگی را در رشد اعتماد به نفس او بردارید.

اهمیت شروع خوب

بهترین زمان برای جلوگیری از بروز بد خطی در کودکان در همان ابتدای یادگیری حروف در دبستان است؛ از همین روی پیشنهاد می‌کنیم توجه ویژه‌ای به خوش خطی کلاس اولی‌ها نشان دهید. معلم این مقطع باید بتواند خوش خطی را به بهترین شکل ممکن به کودک آموزش دهد.

برای درک بهتر باید گفت آموزش‌های خط در چنین مقطعی پایه و اساس دست خط کودک را در آینده تعیین می‌کند. برای مثال حرکت صحیح دست و رسم الخط اصولی حروف، دو عامل بسیار حیاتی در خوش خطی دانش آموز به شمار می‌روند.

تقویت مهارت دست ورزی

استفاده درست از عضلات دست را دست ورزی می‌نامند. اگر کودک شما از مهارت دست ورزی ضعیفی برخوردار است جای نگرانی نیست چرا که این مهارت تقویت شدنی است. بازی با اسلایم و خمیر بازی، دو تکنیک ساده جهت تقویت مهارت دست ورزی به شمار می‌رود. داشتن مهارت دست ورزی بالا، احتمال بروز بد خطی در کودکان را کاهش می‌دهد.

A child's handwriting is bad

استفاده از کتاب خط

با ثبت نام کودک در آموزشگاه‌های خطاطی می‌توانید تا حد زیادی از نتیجه مثبت نهایی مطمئن باشید، چرا که در چنین مراکزی از کتاب‌های خط به عنوان سرمشق استفاده می‌کنند و این کتاب‌های خط در اکثر موارد نتایج بسیار مثبتی را به همراه دارند.

خبر خوب این است که شما نیز می‌توانید به انواع کتاب خط دسترسی داشته باشید و با خرید آنها، کودک خود را به سمت یادگیری روش‌های خوشنویسی هدایت و تشویق کنید. نکته دیگر این است که این کتاب‌ها معمولاً به طور سرگرم کننده‌ای طراحی می‌شوند، از همین روی اکثر کودکان از آنها استقبال می‌کنند.

یادگیری خوش خطی در حین بازی

تمرین خوش خطی کودکان را به یک بازی یا یک عمل سرگرم‌کننده تبدیل کنید. مثلاً هنگامی که قرار است به خرید بروید از او بخواهید که لیست خرید را بنویسد و متناسب با پیشرفت خطی‌اش، اقلام و خوراکی‌های مورد علاقه بیشتری از سمت شما دریافت کند. همچنین می‌توانید معلم‌بازی کنید. احتمالاً از این که نقش معلم خط را برای شما بازی کند خوش‌حال خواهد شد.

تشویق و ترغیب کودک

کودکان خود را به خوش خطی تشویق و ترغیب کنید. در صورت مشاهده پیشرفت به او جایزه بدهید اما در صورت دیدن بد خطی او را تنبیه یا سرزنش نکنید، چرا که کودک شما کنترل چندانی بر عوامل ارثی و محیطی مؤثر در دست خط او ندارد.

از دیگر راهکار های ممکن:

  • الگوی خوبی باشید: اگر خودتان نیز به یادگیری خوش خطی مشغول شوید، شک نکنید که کودکتان نیز الهام خواهد گرفت.
  • استفاده از قلم و کاغذ استاندارد: یک مداد مشکی نوک تیز و دفتری که از ظاهر جذابی برخوردار باشد انرژی بیشتری جهت یادگیری خط به کودک می‌دهد.
  • آرامش محیطی: کودک را از عوامل استرس دور نگه دارید تا بتواند تمرکز خودش را حفظ کند. عدم وجود آرامش در محیط زندگی یکی از عوامل بد خطی در کودکان به شمار می‌رود.

علت بد خطی در کودکان

فروشگاه اعتدال ، برند تخصصی اقلام و لوازم خطاطی، طراحی و خوشنویسی ازجمله انواع جوهر، مرکب، ماژیک و دفاتر خوشنویسی در ایران است. اعتدال اینک مفتخر است که سابقه چندین دهه خدمت‌رسانی به هنرمندان گرامی را برعهده دارد.

اشتراک گذاری:
مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

sbobet slot777 joker123 slot deposit 10 ribu