لیست ابزارهای خوشنویسی (کامل ترین لیست)

جستجو مطالب
آخرین مطالب
آنچه در این مقاله می‌خوانید
ابزارهای خوشنویسی
لیست ابزارهای خوشنویسی (کامل ترین لیست)
آنچه در این مقاله می‌خوانید

ابزارهای خوشنویسی وسایل مهمی هستند که در خلق این هنر خلاق و زیبا بسیار مؤثرند. خطاطی و یا همان خوشنویسی به معنی هنر فرم دادن به حروف و کلمات است و برای خلق این هنر نیاز است که از ابزار مناسب آن استفاده شود. در ادامه به صورت مفصل کامل ترین ابزاری را که یک خوشنویس باید در اختیار داشته باشد معرفی می‌کنیم.

مهم ترین ابزارهای خوشنویسی با قلم کدامند؟

هنر خوشنویسی در ایران دارای قدمتی چندین ساله است که طرفداران خاص خود را دارد. برای پرداختن به این هنر اصیل ابتدا باید با ابزار و وسایل مورد نیاز آن آشنا شد. از مهم ترین ابزارهای خوشنویسی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • قلم نی

مهم ترین ابزار خوش نویسی است که در طرح‌ها و مدل‌های مختلف با درجه کیفیت‌های متنوع از جمله قلم نی دزفولی، قلم نی شوشتری، قلم نی خیزران و… عرضه می‌شود.

  • کاغذ خوشنویسی

از دیگر عناصر خوشنویسی کاغذ است که البته در برخی موارد برای نوشتن به جای کاغذ از بوم، مقوا و چوب نیز استفاده می‌شود.

  • مرکب

مرکب در دو نوع مایع و خشک وجود دارد که البته نوع مایع آن طرفداران بیشتری دارد. هنگام خرید مرکب علاوه بر رنگ و غلظت آن باید به درجه کشش آن نیز توجه کنید.

مرکب

  • قلم تراش

چاقوی مخصوص برای تراشیدن قلم است.

  • قطزن

وسیله‌ای است که در زیر قلم قرار می‌گیرد تا به نوک قلم شکل دهید.

  • قلم دادن

از دیگر وسایل خوشنویسی است که برای نگهداری ابزارهای خوشنویسی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

  • زیرمشقی

وسیله‌ای است که در زیر صفحه قرار می‌گیرد تا عمل نوشتن راحت‌تر و بهتر انجام شود.

  • دوات

دوات به ظرفی گفته می‌شود که لیقه و مرکب داخل آن می‌ریزند.

  • لیقه

به الیاف ابریشمی که داخل دوات قرار داده می‌شود لیقه می‌گویند.

لیقه

سنگ تیز کن، قلم تراش، ابزار به هم زدن لیقه و مرکب (ملواق)، قاشق مخصوص آب ریختن در دوات و پارچه ابریشمی نیز دیگر وسایل مهم خوشنویسی هستند.

برای خوشنویسی از چه کاغذی استفاده کنیم؟

از آنجایی که کاغذ جزء ابزارهای مهم خوشنویسی به شمار می‌رود بنابراین در انتخاب آن باید دقت لازم را داشت. از مهم ترین مشخصات کاغذ خوشنویسی ضخامت آن است که باید به اندازه‌ای باشد که قلم روی آن بنشیند همچنین این نوع کاغذ باید دارای صافی متوسط و متعادل باشد.

رنگ کاغذ نیز بهتر است که سفید باشد زیرا مانع شکست نور می‌شود. پس اگر به دنبال خرید بهترین کاغذ خوشنویسی هستید خوب است بدانید دفتر خوشنویسی اعتدال یکی از مناسب ترین دفترهای خوشنویسی است چرا که کاغذهای استفاده شده در این دفتر از ضخامت مناسبی برخوردار است.

آشنایی با انواع قلم خوشنویسی

اصلی‌ترین ابزار برای زیبانویسی یا همان خوشنویسی قلم است که انواع مختلفی دارد. قلم‌های دزفولی، شمالی، جنوبی، بامبو و… از جمله این قلم‌ها هستند. البته باید بدانید که قلم نی دزفولی از مرغوب‌ترین انواع قلم نی است که در هنر خوشنویسی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

یک قلم دزفولی مرغوب باید از نظر ظاهری صاف و بدون تاب باشد؛ همچنین رنگ آن باید قهوه‌ای سوخته باشد و سطح آن باید گرد باشد. علاوه بر این، یک قلم دزفولی مرغوب دارای اندکی وزن است یعنی وقتی آن را در دست می‌گیرید اندکی وزن آن احساس شود. از جمله قلم‌هایی که تمامی این مشخصات را دارد می‌توان به قلم اعتدال اشاره کرد.

آشنایی با انواع قلم خوشنویسی

پس اگر شما هم به دنبال خرید قلم خوشنویسی باکیفیت هستید خوب است بدانید در فروشگاه اعتدال اینک انواع ابزارهای خوشنویسی از جمله انواع قلم خوشنویسی در کیفیت و ضخامت‌های متنوع موجود است و می‌توانید باکیفیت ترین وسایل خوشنویسی را از این فروشگاه تهیه نمایید.

ابزارهای خوشنویسی را بهتر است از کجا تهیه کنیم؟

همان‌طور که اشاره شد ابزارهای خوشنویسی انواع مختلفی دارند که سه عنصر مهم آن، قلم، کاغذ و مرکب هستند. برای خلق هر هنری اگر هنرمند ابزار مناسب آن کار را در اختیار داشته باشد می‌تواند در خلق اثرش بسیار تأثیر داشته باشد بنابراین هنگام انتخاب و خرید وسایل خوشنویسی بهتر است که دقت لازم را داشته باشید تا بتوانید یک اثر مطلوب و زیبا خلق کنید.

از طرفی با توجه به این که امروزه انواع ابزارهای خوشنویسی در برندهای متنوع و با درجه کیفیت‌های مختلفی عرضه می‌شوند بهتر آن است که برای خرید محصولات باکیفیت، این ابزار از مراکز معتبر تهیه کنید. بنابراین ما به شما فروشگاه اعتدال را معرفی می‌کنیم.

در واقع فروشگاه اعتدال اینک، برند تخصصی اقلام و لوازم خطاطی، طراحی و خوشنویسی ازجمله انواع جوهر، مرکب، ماژیک و دفاتر خوشنویسی در ایران است و شما می‌توانید محصولات مورد نیاز خود را با کیفیت تضمینی و قیمت مناسب از این مرکز تهیه نمایید.

اشتراک گذاری:
مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

sbobet slot777 joker123 slot deposit 10 ribu